21 waterschappen · 2025
Binnen BUDGET?
15 van 21Nederlandse waterschappen gaven in 2025 niet meer uit dan de begroting die hun algemeen bestuur had vastgesteld.
De waterschappen beheren de dijken, het waterpeil en de zuiveringen, betaald uit hun eigen belastingen. Hun begrotingen worden nergens als gegevens verzameld; daarom lezen wij beide kanten uit de jaarrekening van elk waterschap zelf, waarin de begroting die vóór het jaar is vastgesteld naast de realisatie staat, sinds 2017. Samen begrootten de waterschappen voor 2025 € 4.724 mln aan lasten en gaven zij € 4.620 mln uit: −2,2%. De baten weken +2,6% af van de begroting.
uitgegeven € 4.620 mln
boven de begroting in 6 van de 9 jaren sinds 2017
€ 4.595 mln ontvangen tegenover € 4.479 mln begroot
Waterschap Zuiderzeeland
21 waterschappen · 2017–2025 · 189 jaarrekeningen gelezen, pagina voor pagina · lasten op de begrotingsschaal: onder ← binnen 2% → boven
Alle waterschappen · 2025
Elk waterschap tegenover zijn begroting
De lasten van elk waterschap tegenover de begroting die het algemeen bestuur had vastgesteld, als aandeel van die begroting. Wie zijn jaarrekening niet aanleverde eerst, dan de hoogste afwijking. Klik op een waterschap voor zijn pagina.
Per jaar
Jaar na jaar
De lasten tegenover de begroting, voor alle waterschappen samen, en hoeveel waterschappen binnen de vastgestelde begroting bleven.
Uitgaven tegenover de begroting
Wie binnen de begroting bleef
| Jaar | Op de lijst | Binnen de begroting | Regels gebroken | Begroot | Uitgegeven | Afwijking | Afwijking inkomsten |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 21 | 1571% | 0 | € 4.724 mln | € 4.620 mln | −2,2% | +2,6% |
| 2024 | 21 | 943% | 0 | € 4.393 mln | € 4.368 mln | −0,6% | +3,0% |
| 2023 | 21 | 419% | 0 | € 3.970 mln | € 4.048 mln | +2,0% | +4,0% |
| 2022 | 21 | 1048% | 0 | € 3.614 mln | € 3.654 mln | +1,1% | +3,6% |
| 2021 | 21 | 1048% | 0 | € 3.432 mln | € 3.448 mln | +0,5% | +4,0% |
| 2020 | 21 | 1362% | 0 | € 3.325 mln | € 3.305 mln | −0,6% | +3,6% |
| 2019 | 21 | 838% | 0 | € 3.146 mln | € 3.182 mln | +1,2% | +4,7% |
| 2018 | 21 | 733% | 0 | € 3.022 mln | € 3.040 mln | +0,6% | +3,7% |
| 2017 | 21 | 1152% | 1 | € 2.838 mln | € 2.921 mln | +2,9% | +2,8% |
Opzoeken · 2025
Alle 21 waterschappen
Elk waterschap: begroting tegenover jaarrekening in 2025, de afwijking van de baten, en hoe vaak de lasten boven de begroting uitkwamen. Sorteer op een kolom, of klik op een waterschap voor zijn pagina.
Klik op een kolomkop om te sorteren.
| Waterschap | Begroot 2025 | Uitgegeven | Afwijking | Afwijking inkomsten | Jaren erboven | 2017–2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Waterschap Zuiderzeeland | € 117 mln | € 119 mln | +1,9% | +5,3% | 7 van 9 | |
| Waterschap Noorderzijlvest | € 126 mln | € 128 mln | +1,0% | +2,3% | 5 van 9 | |
| Waterschap Rijn en IJssel | € 155 mln | € 156 mln | +0,7% | +3,5% | 5 van 9 | |
| Waterschap Hunze en Aa's | € 113 mln | € 113 mln | +0,3% | +3,2% | 6 van 9 | |
| Hoogheemraadschap van Delfland | € 318 mln | € 319 mln | +0,2% | +3,7% | 7 van 9 | |
| Waterschap Aa en Maas | € 198 mln | € 198 mln | +0,2% | +3,0% | 7 van 9 | |
| Wetterskip Fryslân | € 230 mln | € 230 mln | 0% | +4,2% | 4 van 9 | |
| Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier | € 347 mln | € 346 mln | −0,3% | +6,4% | 8 van 9 | |
| Waterschap De Dommel | € 201 mln | € 199 mln | −0,8% | +3,3% | 3 van 9 | |
| Waterschap Brabantse Delta | € 226 mln | € 224 mln | −0,9% | +1,4% | 2 van 9 | |
| Waterschap Hollandse Delta | € 265 mln | € 262 mln | −1,1% | +3,4% | 4 van 9 | |
| Waterschap Rivierenland | € 287 mln | € 283 mln | −1,1% | +1,7% | 7 van 9 | |
| Hoogheemraadschap van Rijnland | € 333 mln | € 328 mln | −1,2% | +1,9% | 5 van 9 | |
| Hoogheemraadschap van Schieland en Krimpenerwaard | € 157 mln | € 154 mln | −1,4% | +4,9% | 6 van 9 | |
| Waterschap Vallei en Veluwe | € 222 mln | € 219 mln | −1,5% | +2,3% | 3 van 9 | |
| Waterschap Scheldestromen | € 181 mln | € 177 mln | −2,4% | — | 6 van 9 | |
| Waterschap Limburg | € 270 mln | € 263 mln | −2,6% | +3,1% | 5 van 9 | |
| Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden | € 225 mln | € 216 mln | −4,4% | −1,5% | 2 van 9 | |
| Waterschap Drents Overijsselse Delta | € 207 mln | € 196 mln | −4,9% | −0,5% | 0 van 9 | |
| Waterschap Vechtstromen | € 212 mln | € 194 mln | −8,5% | −1,0% | 3 van 9 | |
| Waterschap Amstel, Gooi en Vecht | € 335 mln | € 295 mln | −12% | +1,6% | 6 van 9 |
Methode
Hoe dit is gemeten
De begrotingen van de waterschappen zijn nergens als gegevens te krijgen. Wij lazen ze uit de stukken van de waterschappen zelf, en controleerden elke realisatie aan wat het waterschap als openbare gegevens aanleverde.
De stukken
De jaarrekening van elk waterschap zet de primitieve begroting, de begroting na wijziging en de realisatie naast elkaar, naar kostensoort. Wij nemen de primitieve begroting en de realisatie daaruit over, pagina voor pagina: 189 jaren sinds 2017, elk met het bestand en de pagina waar het staat.
De controle
Elke realisatie is vergeleken met de jaarrekening die het waterschap als openbare gegevens aanleverde: in 175 van de 188 jaren wijken die twee minder dan 1% af. Waar ze verder uiteenlopen, geldt de jaarrekening van het waterschap zelf – dan staan begroting en realisatie op dezelfde regels.
Wat als lasten telt
Alle kosten vóór reserves en resultaat: rente, afschrijvingen, personeel, goederen en diensten, bijdragen en voorzieningen. Baten zijn alle opbrengsten, de belastingen inbegrepen. Begrotingswijzigingen in de loop van het jaar maken deel uit van de afwijking.
De regels
Elk waterschap is verplicht zijn jaarrekening aan te leveren. Een waterschap dat dat niet deed, telt als begroting niet gehaald en staat bovenaan, zoals een gemeente. Over 2017–2025 gebeurde dat 1 keer.
Openbare gegevens
De begrotingen en jaarrekeningen van de waterschappen zelf; de aangeleverde jaarrekeningen: CBS, CC BY 4.0. Samengesteld, gecontroleerd en gepubliceerd door DopeCode. Bijgewerkt op 3 november 2026; nieuwe jaarrekeningen worden elk jaar na de zomer gelezen.